NABÓR SPEKTAKLI. XI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Pociąg do Miasta" - stacja Relacje.


Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają teatry oraz twórców offowych z całej Polski do wspólnego tworzenia 𝗫𝗜 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗶 𝗢𝗴𝗼́𝗹𝗻𝗼𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗣𝗼𝗰𝗶𝗮̨𝗴 𝗱𝗼 𝗠𝗶𝗮𝘀𝘁𝗮 – 𝗦𝗧𝗔𝗖𝗝𝗔 𝗥𝗘𝗟𝗔𝗖𝗝𝗘 𝘄 𝗱𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝟰-𝟭𝟬 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟱 𝗿.

𝗭𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗸𝗶, 𝗿𝗲𝗹𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗶 𝗸𝗼𝗺𝘂𝗻𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗲!
Po raz jedenasty Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia organizują Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta. W tym roku nabór spektakli ogłaszamy pod hasłem Stacja Relacje.
Festiwalowe spektakle zaprezentujemy w przeróżnych zakamarkach Gdyni - miejsca te połączy jednak otwarta, pozateatralna przestrzeń, nadająca przedstawieniom nowe konteksty. Wszystkie lokalizacje dobierzemy tak, aby świetnie korespondowały ze sztuką i by jak najlepiej zaprezentować miejskiej publiczności najciekawsze propozycje offowe z całej Polski– i to w środku sezonu wakacyjnego!
Zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne, fundacje artystyczne, jak i twórczynie/twórców pozarepertuarowych projektów (o szczegółach poczytaj w regulaminie). W tym roku chcemy porozmawiać o szeroko pojętych relacjach, zarówno tych „dobrych”, jak i „złych”. Jakie mają cechy? Co o tym decyduje? Stawiamy na psychologię – a więc przedstawienia, które ukażą więzi międzyludzkie i opowiedzą historie o tym, co w byciu z drugą osobą jest najtrudniejsze, ale także o tym, co sprawia, że relacje budują nas, dają poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Zastanowimy się, co właściwie powoduje, że bez poczucia więzi tracimy sens życia i człowieczeństwo. Skupimy się nie tylko na wyzwaniach, ale i na pięknie obcowania z drugą osobą, wsparciu i przyjaźni. Bliskość, dystans, umiejętność stworzenia związku, a z drugiej strony nieporozumienia w komunikacji lub traumy z dzieciństwa i pokoleniowe – to wszystko także bardzo nas interesuje. Czy zachowania przyjęte za społecznie uznawane zawsze są właściwe? A te niedopuszczalne – czy nie budują nowych formuł związków, które wkrótce obalą na przykład przemocowe stereotypy?
A może warto docenić te relacje, które uczą nas cierpliwości, empatii i wzajemnego szacunku? Relacje możemy mieć w różnych miejscach – w domu, na uczelni, w pracy i w podróży. Mamy je nie tylko z najbliższymi, ale i z różnymi innymi podmiotami – ludźmi, ale i w szerszej perspektywie – ze zwierzętami, roślinami, Ziemią. Poza zwykłą rzeczywistością przenosimy znajomości coraz częściej w formę cyfrową i Internet. A co ze sztuczną inteligencją? Czy z nią też można liczyć na bliskość?
Z psychologii wiemy, że relacja z rodzicami wspiera lub kładzie się cieniem na wszystkie inne. Wiemy, że najważniejsza w życiu jest dobra relacja z samym sobą. To ona daje nam siłę do budowania zdrowych więzi z innymi. O nią przede wszystkim warto zawalczyć. Tymi tematami chcemy się zająć w tegorocznej odsłonie festiwalu.
🎭 𝗡𝗮 𝘇𝗴ł𝗼𝘀𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗰𝘇𝗲𝗸𝗮𝗺𝘆 𝗱𝗼 𝟭𝟮 𝗸𝘄𝗶𝗲𝘁𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟱 𝗿. 🎭
👉 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DOSTĘPNY JEST TUTAJ: https://forms.gle/NAME3udVz6oJgdd77
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta” towarzyszy mieszkańcom Gdyni oraz Trójmiasta już od dziesięciu lat. Przez ten czas stał się marką docenioną przez widzów oraz przez twórców teatralnych biorących udział w wydarzeniu. Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez i co roku pokazuje najciekawsze przedstawienia offowe z całej Polski. Jako twórcy zdecydowaliśmy się na formułę wydarzenia, która pozwoliła nam jak najbardziej zbliżyć się do naszych odbiorców. Zaskakiwać ich w przestrzeni miasta, nawiązywać dialogi i skłaniać do przemyśleń. Dla nas, organizatorów jest to wyjątkowych czas w roku, kiedy na chwile porzucamy naszą bezpieczną siedzibę i otwieramy się na to, co nieprzewidywalne, zaskakujące i inspirujące. Zawsze szukając alternatywnych rozwiązań, śmiałych pomysłów, aby pokazać spektakle na najwyższym poziomie artystycznym, jak i organizatorsko- technicznym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"O czynach niszczących opowieść" Teatr Komuna Warszawa

Recenzja sztuki "Nasza Racja"

Recenzja sześciu spektakli prezentowanych w ramach Festiwalu.